Spotkanie 56 - Krajoznawcze Spotkania Rodzinne Krajoznawcze Spotkania Rodzinne - Spotkanie 55

Spotkanie 56. Mierzeja Wiślana


Spotkanie 56. Mierzeja Wiślana

na 56. KRAJOZNAWCZE SPOTKANIE RODZINNE
"Agnieszka, Grażynka i Janusz zaprosili
na Mierzeję Wiślaną"

 

Taki mieliśmy program Spotkania:

 

 

Zakwaterowanie:

Ośrodek Wypoczynkowy "PROMYK", ul. Wczasowa 5, 82-110 Sztutowo, tel. +48 501-555-414, promyk@mierzeja.pl, www.zielonaszkola.pl

 

Program spotkania:


14.06.2024 r. (piątek)

  • 15.00 – ZBIÓRKA - Nowy Dwór Gdański, Żuławski Park Historyczny, ul.Mikołaja Kopernika 1
    • W 1994 roku, z inicjatywy Klubu Nowodworskiego, w budynku utworzono Muzeum Żuławskie. W części muzealnej znajdują się wystawy stałe prezentujące zabytki materialne związane z historią Żuław Wiślanych oraz obrazujące dzieje mennonitów – niderlandzkiej mniejszości religijnej. Prezentowana jest także kolekcja dawnych przedmiotów codziennego użytku. W Muzeum można zobaczyć także dawne pomieszczenie, służące ochronie przeciwpowodziowej.
  • 16.00 - przejeżdżamy do miejsca zakwaterowania
  • 17.30 - obiad w OW Promyk
  • 18.15 - spotkanie z pracownikiem Parku Krajobrazowego Mierzei Wiślanej, spacer do Rezerwatu Kormoranów Kąty Rybackie, gdzie w nadmorskim lesie, między Stegną i Kątami Rybackim znajduje się ptasia oaza. Rezerwat został utworzony w 1957 roku, w celu ochrony kolonii lęgowej kormoranów i czapli siwych; jest największą kolonią kormoranów w Europie.
  • 20.30 - wieczór spędzaliśmy na spotkaniowych pogaduchach przeplatając je wspólnym śpiewem.

15.06.2024 r. (sobota)

  • 08.00 - śniadanie w OW Promyk,
  • 09.00 - wycieczka autokarowa, w trakcie której odwiedziliśmy:
    • Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich gromadzące zabytki związane z historią rybołówstwa i szkutnictwa na Zalewie Wiślanym.. Położone jest nieopodal portu. Wśród eksponatów muzeum jest oryginalny, w pełni wyposażony warsztat szkutniczy rodziny Schmidtów z miejscowości Łaszka k. Sztutowa oraz barkas - jednostka o napędzie żaglowym wykorzystywana do połowów jeszcze w latach 60. XX wieku.
    • Kanał przez Mierzeję Wiślaną – kanał łączący drogą morską Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską w obrębie terytorium Polski, mający na celu skrócenie, pogłębienie i uproszczenie morskiego szlaku na Bałtyk. Otwarcie kanału nastąpiło 17. września 2022, dł. 1536 metrów, a droga wodna to Zatoka Gdańska – Elbląg.
    • Krynica Morska - miejscowość turystyczna z portem morskim, czterema przystaniami morskimi i letnim kąpieliskiem. Niewątpliwie największą atrakcją Krynicy Morskiej są jej piaszczyste szerokie plaże, Krynica Morska leży jednocześnie nad Morzem Bałtyckim i nad Zalewem Wiślanym. Muzeum Przyrodniczo-Myśliwskie w Krynicy Morskiej powstało, jak twierdzi właściciel, z pasji i zamiłowania do przyrody. Znajduje się tu około 300 gatunków zwierząt z Polski i całego świata. Do muzeum zaprasza i oprowadza po nim, właściciel a zarazem kustosz Pan Leszek Zawadzki, który z pasją opowiada i dzieli się swoją wiedzą na temat zbiorów. Większość spreparowanych okazów pochodzi z powypadkowych zdarzeń losowych albo zostały zebrane z plaży po sztormach.
      "Święto Dzika" - w Porcie Jachtowym dumnie stoi na pirsie „Dzik Bosman”, na Bulwarze Słonecznym pojawiły się dwie figurki „Dzik Ratownik” i „Dzik Rowerzysta”, a ulicy Portowej dumnie strzeże na posterunku „Dzik Policjant”. Dziki z Krynicą Morską są utożsamiane od zawsze.
      Jedną z najciekawszych atrakcji Krynicy Morskiej jest latarnia morska wybudowana 1951 roku w miejscu poprzedniej latarni z 1895 roku. Przy dobrej widoczności widać z niej na krańcu horyzontu Hel. Wzniesiona na granitowym cokole budowla ma 26,5 m wysokości. Światło latarni świeci na wysokości 53 m ponad wodą. Swoim zasięgiem obejmuje zakres 19,5 Mm (czyli 35 km), a jego źródłem jest układ optyczny, na który składają się dwupozycyjny zmieniacz świateł z żarówkami o mocy 1000 W oraz cylindryczna soczewka Fresnela. Na szczyt latarni prowadzą schody, jednak ostatni odcinek trzeba pokonać po drabinie.
      Góra Pirata oddalona jest o około 5 kilometrów za Krynicą Morską w kierunku wschodnim. Wzniesienie ma blisko 50 metrów wysokości nad poziomem morza. Na znajdującej się w środku lasu górze znajduje się wieża do obserwacji ptaków. Widać stąd morze, Zalew Wiślany oraz wzgórza Wysoczyzny Elbląskiej. Mierzeja Wiślana jest tym miejscu szeroka na około 800 metrów.
  • 19.00 - obiadokolacja w OW Promyk
  • 20.30 - mile spędziliśmy wieczór we wspólnym, rodzinnym towarzystwie

16.06.2024 r. (niedziela)

  • 08.00 - śniadanie w OW Promyk,
  • 09.00 - spacer nad morze - Most Czterech Pancernych to nieoficjalna nazwa mostu zwodzonego wybudowanego w latach trzydziestych XX wieku w miejscu starej przeprawy promowej. Choć nazwa mostu nie została nigdy zatwierdzona, to przyjęła się wśród lokalnej społeczności na tyle, iż pojawia się nawet w przewodnikach turystycznych.
  • 12.00 - zakończenie Spotkania przy kawce, herbatce...

Żegnamy i do następnego Spotkania!


Zdjęcia w przygotowaniu.