SERDECZNIE ZAPRASZAMY
na 57. KRAJOZNAWCZE SPOTKANIE RODZINNE
"Józiu zaprasza do Opola"
które odbędzie się w dniach 28-30 marca 2025 r.
Zakwaterowanie:
- Szkolne Schronisko Młodzieżowe "Niezapominajka" w Zespole Placówek Oświatowych w Opolu,
- ul.Torowa 7,
- sekretariat@zpo.opole.pl,
- tel. +48 77/423-16-75
Program spotkania:
W czasie spotkaniowych dni pełne wyżywienie organizujemy w zakresie własnym !
28.03.2025 r. (piątek)
- 13.00 – ZBIÓRKA w holu dworca PKP w Opolu Głównym,
Bagaż proszę zostawić w skrytkach bagażowych na dworcu! - 14.00 - obiad w Barze „Starówka”, Krakowska 19
- 15.00 - 19.00 - wyruszamy na zwiedzanie miasta
- Opole leży na Nizinie Śląskiej, nad Odrą, w odległości ok.270 km od Warszawy, ok.120 km od Katowic, ok. 40 km od granicy z Czechami. Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, lokowane na prawie magdeburskim przed 1217 przez Kazimierza I opolskiego, prawnuka Bolesława III Krzywoustego. Bogactwo historyczne kryje się tutaj za każdym rogiem zabytkowych kamienic oraz w ciasnych uliczkach starego miasta. Symbolem przeszłości Opola jest XIV-wieczna Wieża Piastowska, która pełniła funkcję strażnicy rycerskiej. Obecnie w jej wnętrzu można oglądać multimedialną wystawę poświęconą dziejom Opola, a ze szczytu podziwiać panoramę miasta. W Opolu można odpocząć od zgiełku miasta i wsłuchać się w naturę. Zielonymi płucami miasta są wyspy Bolko i Pasieka położone na rzece Odrze. To miejsce aktywnego wypoczynku i relaksu. Znajduje się tu jedna z największych atrakcji turystycznych - ogród zoologiczny, a w nim około 300 gatunków zwierząt. Raz w roku miasto staje się stolicą polskiej piosenki. Na deskach opolskiego amfiteatru pierwsze kroki i wielkie kariery rozpoczynali najbardziej znani polscy artyści. Organizowany w Opolu od lat 60-tych Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki dominuje w wizerunku miasta i jest silnie zakorzeniony w jego tożsamości. Nie bez przyczyny nowe hasło promocyjne miasta: „Przebojowe Opole” bezpośrednio nawiązuje do tych tradycji.
- 20.30 - wieczór spędzamy na spotkaniowych pogaduchach przeplatając je wspólnym śpiewem.
29.03.2025 r. (sobota)
- 09.00 - wycieczka autokarowa
- Góra św.Anny - najwyższa góra Masywu Chełmskiego widoczna z kilkudziesięciu kilometrów z każdego kierunku, która przyciąga tysiące turystów swoją niezwykłą historią. Miejsce święte z kultem św.Anny Samotrzeciej. Całą górę spowija szlak kapliczek kalwaryjskich. Ciekawostkę stanowi grota wykonana na wzór groty z Lourdes. Górę otacza Park Krajobrazowy wraz z kilkoma rezerwatami przyrody. a sama góra to wygasły wulkan sprzed 27 milionów lat. Atrakcję stanowi również jeden z największych w Europie skalnych amfiteatrów. Góra św.Anny była także miejscem walk z Freikorpusem w czasie III Powstania Śląskiego w 1921 r. Miało ono na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski.
- Zamek w Mosznej - właściwie pałac, który nazywany jest polskim Disneylandem ze względu na niezwykły charakter tego obiektu. Budowla posiada 99 wież i wieżyczek, które zdobią dach zamku. Otoczony jest 100 ha parkiem, gdzie dróżki leśne poprzeplatane są licznymi kanałami wodnymi i uroczymi mostkami. Wiosną cały park ozdabiają tysiące kwitnących azalii i rododendronów, które mienią się wszystkimi barwami tęczy.
- Kamień Ślaski - niewielka wieś położona niedaleko Gogolina. Jest to miejsce, w którym urodził się św. Jacek Odrowąż. Zobaczymy tu odrestaurowany barokowy pałac, wewnątrz którego znajduje się sanktuarium św.Jacka. Otoczenie to park krajobrazowy z Bramą Dzwonów i Ogrodem Kneippa. Miejscowość posiada także lotnisko dla małych aeroplanów oraz profesjonalny tor wyścigowy Silesia Ring.
- 20.30 - spędzimy miły wieczór w bliskim towarzystwie, ze śpiewem na ustach.
30.03.2025 r. (niedziela)
- 10.00 - wyjazd do Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach powstawanie obecnego Muzeum trwało kilka lat. Był to dziesięciohektarowy obszar dawnego poligonu, porośnięty małą ilością drzew, w dużej części pokryty betonem. W celu urozmaicenia i upiększenia tutejszego krajobrazu przeprowadzono szereg inicjatyw. W 1969 r. miały tu miejsce prace melioracyjne. Wykopano także długi na 700 metrów ciek wodny, okrążający cały skansen, nad którym umieszczono młyn wodny. Nad kanałem przerzucono również pięć mostów. W późniejszym terminie usypano tu także sztuczne wzgórze, na którym dziś stoi jeden z eksponowanych wiatraków. Zasadniczą część ekspozycji stanowią przeniesione i odbudowane obiekty architektury wiejskiej ilustrujące warunki życia ludności wiejskiej w okresie od XVIII do początków XX wieku: budynki mieszkalne, stodoły, spichlerze, a także młyny i wiatraki, kuźnia, kościół, karczma i szkoła. Stworzona została również kolekcja prawie 7000 muzealiów z zakresu kultury materialnej obejmująca zabytkowe przedmioty z dziedziny gospodarki rolniczej, hodowlanej, rzemiosła i życia codziennego mieszkańców wsi opolskiej.
- 14.00 - zakończenie Spotkania przy kawce, herbatce...
Żegnamy i do następnego Spotkania!
Warunki uczestnictwa:
Opłata całkowita – 490 zł
Zawiera: 3. noclegi, 1. obiad, wstępy do obiektów, transport, usługa przewodnicka.
- Wpłata zaliczki w kwocie 50 zł do dnia 10.03.2025 r. na konto – 21 1020 5095 0000 5402 0185 5287 / Bogda Janus,
58-310 Szczawno-Zdrój, ul. Potockiego 5/3. - Dopłata po przyjeździe na Krajoznawcze Spotkanie Rodzinne.
- Istnieje możliwość wcześniejszego przyjazdu lub przedłużenia pobytu – indywidualny kontakt z miejscem zakwaterowania.
- Prosimy o zabranie śpiewników i koniecznie uśmiechniętej Buźki! :)
- Uczestnicy spotkania ubezpieczają się we własnym zakresie.
- W razie rezygnacji z uczestnictwa w Spotkaniu prosimy o wcześniejsze powiadomienie organizatorów.
- Spotkanie jest planową imprezą realizowaną po kosztach własnych i opłacaną indywidualnie przez zgłaszającego się do jego udziału.
- Podczas pobytu w Opolu w sobotę i niedzielę żywimy się sami!
- Zbiórkę pierwszego dnia zaplanowaliśmy na dworcu PKP ponieważ samodzielne piesze dotarcie do miejsca zakwaterowania jest dosyć uciążliwe.
Z turystycznym pozdrowieniem:
Bogda Janus - tel. 606-174-221, 74/840-12-33
Wiesiu Bratkowski - tel. 518-583-528
Oczywiście realizacja naszych planów uzależniona jest od sytuacji epidemiologicznej w kraju i związanych z tym obostrzeń.
Z turystycznym pozdrowieniem i życzeniami wytrwania w dobrym zdrowiu
Bogda Janus - tel. 606-174-221, 74/840-12-33
e-mail: botek50@onet.eu