8. Letnie KSR - Augustów
na 8. LETNIE KRAJOZNAWCZE SPOTKANIE RODZINNE
zaprosiliśmy do Augustowa
Zakwaterowanie:
- Dom Gościnny LEŚNA POLANA,
- Augustów, Lasanek 12,
- tel. 517-701-186
Program spotkania:
13.08.2023 r. (niedziela)
- 14.45 - spotaliśmy się w Augustowie przed restauracją Albatros w centrum miasta
- 15.00-18.00 - zwiedziliśmy miasto z przewodnikiem, a augustowski portal tak reklamował swoje miasto: „Augustów - miasto otoczone dziewięcioma jeziorami i rozległą Puszczą Augustowską. Wodna stolica północno-wschodniej Polski, doskonałe miejsce na spływ kajakowy, żeglowanie, rejs statkiem, katamaranem czy gondolą. Aktywnie czas spędzą tu biegacze, rowerzyści, pasjonaci jazdy konnej czy nordic walking. Malownicze widoki, czyste powietrze i woda w jeziorach, relaksujące lasy sosnowo-świerkowe, nienaruszona natura i życzliwi mieszkańcy – to wszystko tylko w Augustowie! W 2014 r. Augustów został uhonorowany tytułem "Najmilszego miasta w Polsce" w 2 edycji projektu "Milka. Wybierzmy najmilsze miasto w Polsce".
- 18.00-20.00 - przejazd na kwaterę, zakwaterowanie, czas wolny
- 20.30 - wieczór spędziliśmy na spotkaniowych pogaduchach przy wtórze piosenek
14.08.2023 r. (poniedziałek)
- 10.00-16.00 - spacer po leśnych bezkresach otaczających miasto i okoliczne jeziora - krajobraz ziemi augustowskiej kształtowany był przez zlodowacenia. Zlodowacenie bałtyckie usypało tu rozległą równinę sandrową, którą porosły lasy. Wody z topniejącego lodowca żłobiły rynny, które wypełniały się wodą tworząc jeziora rynnowe. Są one stosunkowo nieduże pod względem powierzchni, ale głębokie. Zasilane są przez rzeki i źródła, a w mniejszym stopniu przez wody opadowe. Augustowskie wody są czystsze niż w innych regionach kraju. Ma na to wpływ głównie bogata szata roślinna. Puszcza Augustowska to ogromny kompleks leśny o powierzchni ok. 160 tys. ha (po stronie polskiej zajmuje powierzchnie ponad 114 tys. ha). Można w niej trafić na liczne rezerwaty.
- 20.00 - ciąg dalszy naszych śpiewów, pogaduch i radości ze wspólnego spotkania
15.08.2023 r. (wtorek)
- 09.00-18.00 - malownicza Suwalszczyzna - wariant krajobrazowy, niezwykle malowniczy:
- objazd po najpiękniejszej części pn. Suwalszczyzny, w tym Jez. Hańcza, najgłębsze w Polsce, rezerwat
- punkt widokowy Smolniki, Suwalski Park Krajobrazowy
- wiadukty w Stańczykach, na skraju puszczy Rominckiej
- degustacja serów i trunków w Wiżajnach (kraina sera)
- regionalny obiad w karczmie Pod Jelonkiem-Jeleniewo
- spacer po Suwałkach
- 20.00 - podsumowanie dnia przy śpiewie i pogawędkach
16.08.2023 r. (środa)
- 13.00-16.00 - rejs statkiem Jaćwież - stylizowany, rekonstrukcyjny statek, nawiązujący do historycznego, średniowiecznego Plemienia Jaćwingów. Przygodę z wyjątkowymi walorami augustowskiej przyrody rozpoczynamy na rzece Netta, wzdłuż której w odcinku miejskim od Żeglugi do jeziora Necko ciągną się malownicze bulwary, idealne dla pieszych i rowerowych wycieczek. Rzeka słynie także z rozgrywanych latem mistrzostw Polski w nartach wodnych i corocznej imprezy ”Pływanie na byle czym”. Po krótkim rejsie Nettą znajdziemy się na jeziorze Necko, którego nazwa wywodzi się z jaćwieskiego słowa „methis” oznaczającego „rzucać”. Linia brzegowa jeziora jest w większości porośnięta lasem, z licznymi piaszczystymi plażami i kąpieliskami. Necko jest doskonałym miejscem dla miłośników wszelkich sportów wodnych. Przed nami jeszcze rzeka Klonowica, płynąca przez dawną wieś Klonownica, która powstała przed 1790 rokiem jako osada smolarzy, a dziś jest już częścią Augustowa. Pozostało nam jeszcze jezioro Białe oraz Śluza Przewięź i powrót :)
- 20.00 - „dopłynęliśmy” do wieczornego spotkania :)
17.08.2023 r. (czwartek)
- Dzień upływał nam pod hasłem „Róbta, co chceta”, czyli wałęsaliśmy się, rozmawialiśmy, śpiewaliśmy, leżeliśmy do góry brzuchem, graliśmy w przeróżne gry i cieszyliśmy się swoim towarzystwem.
- 20.00 - dzieliliśmy się wrażeniami z całego dnia
18.08.2023 r. (piątek)
- 09.00 - wyruszyliśmy z bagażami w ostatnią podróż do Augustowa. Zwiedziliśmy Muzeum Kanału Augustowskiego. Muzeum znajdowało się nieopodal największej śluzy na Kanale Augustowskim (Niemnowo) na Białorusi. Zostało założone z inicjatywy inż. Urbanka w 1996 r., który do 1998 roku społecznie dbał o stan techniczny śluzy "Niemnowo". Mieści się w dworku Prądzyńskiego, którego nazwa powstała od nazwiska konstruktora i realizatora projektu budowy sławnej drogi wodnej. Budowę kanału wg projektu Ignacego Prądzyńskiego rozpoczęto w 1824 roku, a zakończono w 1839 roku. Wykorzystano częściowo rzeki Nettę i Czarną Hańczę oraz szereg jezior – łącząc je wybudowanymi odcinkami kanału. Utworzono połączenie Wisły z Niemnem. Początek kanału jest na wysokości 111 m.n.p.m. i podnosi się do 129 m.n.p.m. następnie obniża się stopniowo do 86,5 m.n.p.m. przy ujściu do Niemna. W Muzeum mieści się stała ekspozycja przedstawiająca historię budowy i eksploatacji unikatowej drogi wodnej. Sporo miejsca poświęcono głównemu twórcy kanału, generałowi Ignacemu Prądzyńskiemu. Kanał augustowski jest fenomenem inżynieryjnym z XIX wieku i główną atrakcją turystyczną regionu. Kanał łączy dorzecza Wisły i Niemna. Długość kanału wynosi około 102 km, z czego 80 km na terenie Polski, 3,5 km w strefie granicznej oraz 18,5 km na terenie Białorusi. Powstało na nim 18 śluz - 14 na terenie Polski, 1 w strefie granicznej i 3 na terytorium Białorusi.
- 09.30-10.30 - zwiedzaliśmy Muzeum
- 11.00 - spotkaliśmy się na ostatnie na tym wyjeździe pogawędki w restauracji Albatros.
Żegnamy i do następnego Spotkania!
Zdjęcia w przygotowaniu.